Program

Andens folk - smaka och se att Gud är god

Temat för årets konferens riktar in sig på den Helige Andes närvaro och att vi får ta emot Andens frukt i våra liv.  
Frid, vänlighet, godhet, ödmjukhet, trofasthet, kärlek, självbehärskning, tålamod och glädje.  Frukter med konsekvenser som i sig är både helande och utmanande. – Konferensledningen

  • PDF-format
  • Google kalender

20:00
Festivalstart 
Pelle Hörnberg, Maria Gustin Bergström
(insamling till konferensen)

 

Grillkväll efteråt ute på Planen

                                     

Frid


9.00

Bön
(Kapellet)

10.30 
Tillsammans inför Gud 
(Alla börjar i stora tältet, Norrlandsteamet)

Stora tältet – Bibelstudium Lena Pommer
UPL – Sebastian Tarkiainen
Barnens Lappis – Invigningsmöte

                                          

14.00-15.00 Seminarier

Leva ifred eller i fred… –  om konflikthantering 
Pelle Hörnmark (Stora tältet)

14.00 – 15.00
UPL
Gäst: Nina Eriksson (UPL -tältet)

                                          

15.30-16.30 Seminarier

Konflikthantering i Församling
Panelsamtal 
– Pelle Hörnmark, Maria Flodin, Roland Pettersson Moderator: Andreas Ardenfors  (Stora tältet)

Frid i relationer – Lillemor Ivarsson (kapellet)

15.30
Barnmöten i fyra tält:

– Knyte, upp till 2 år
– Knatte, 3-5 år
– Kidz, 6-8 år
– Keepers, 9-12 år

                                          

18:30
Kvällsmöte  –
Isaia Dau, Maria Gustin Bergström

22:00
Nattmöte – 
Pelle Hörnmark

Vänlighet & godhet

9.00
Bön
(Kapellet)

10.30 
Tillsammans inför Gud 
(Alla börjar i stora tältet, Norrlandsteamet)

Stora tältet – Bibelstudium Lena Pommer
UPL – Sebastian Tarkiainen
Barnens Lappis – Barnmöte för alla

                                          

14.00-15.00 Seminarier 

Behov kan bli begär, vana kan bli ovana – hur hjälper vi varandra? – Hans Wikström (Stora tältet)

Integrationsglädje Christian Mölk, Maria Gustin/Bergström, Daniel Tan (kapellet)

Träningspass – Frida Nyberg (samling utanför Kapellet)

14.00 – 15.00
UPL
Gäst:  (UPL -tältet)

                                          

15.30-16.30 Seminarier

 Att vara god i en ond värld. ex. Denis Mukwege
Dag Mohlin, Carolina Klintefelt PMU (Stora tältet)

Vem Jesus kallar dig att vara – om jämställdhet
 Nina Eriksson (kapellet)

15.30
Barnmöten i fyra tält:

– Knyte, upp till 2 år
– Knatte, 3-5 år
– Kidz, 6-8 år
– Keepers, 9-12 år

                                          

18:30
Kvällsmöte  – 
LP 60 år Börje Dahlqvist, Maria Gustin Bergström

  

22:00
Nattmöte – 
Nina Eriksson

Ödmjukhet

9.00
Bön
(Kapellet)

10.30 
Tillsammans inför Gud 
(Alla börjar i stora tältet, Norrlandsteamet)

Stora tältet – Bibelstudium Lena Pommer
UPL – Sebastian Tarkiainen
Barnens Lappis – Barnmöte för alla

                                          

14.00-15.00 Seminarier

Att tjäna med sin begåvning – Maria Gustin Bergström (Stora tältet)

Att ödmjuka sig under bibeln? – Julia Strömner (kapellet)

14.00 – 15.00
UPL
Gäst: Johanna Bode, Jacob Ventlinger (UPL -tältet)


15.30-16.30 Seminarier

Sann och falsk ödmjukhet – Niclas Strindell (Stora tältet)

Överlåtelse till uppdrag på nya sätt – Tatta Lennartsson (kapellet)

15.30
Barnmöten i fyra tält:

– Knyte, upp till 2 år
– Knatte, 3-5 år
– Kidz, 6-8 år
– Keepers, 9-12 år

                                          

18:30
Kvällsmöte  – 
Stefan Beimark med gäster,  Christine Wiklund
akustisk kväll

22:00
Nattmöte – 
Maria Flodin

Trofasthet

9.00
Bön
(Kapellet)

10.30 
Tillsammans inför Gud 
(Alla börjar i stora tältet, Norrlandsteamet)

Stora tältet – Bibelstudium Daniel Alm
UPL – Hanna Maria Holmefur
Barnens Lappis – Barnmöte för alla

                                          

13:00-16:00

 
100 års kalas!

Aktiviteter –
Hoppborgar, Popcorn, UPL-Tårtkampen, Barnens Lappis besök…
Missionslopp med Sport for life
Jubileumsscenen


16:00
Jubileumsmöte – Daniel Alm, Urban Ringbäck, Jörgen Fahlstedt, David Sundström (Stora tältet)

                                          

18:30
Kvällsmöte  –
Älska Norrland, Daniel Alm, Urban Ringbäck 
  

22:00
Konsert

Kärlek

9.00
Bön
(Kapellet)

10.30 
Tillsammans inför Gud 
(Alla börjar i stora tältet, Norrlandsteamet)

Stora tältet – Bibelstudium 
UPL – Hanna-Maria Holmefur
Barnens Lappis – Barnmöte för alla

                                          

14.00-15.00 Seminarier

Kärlek, omtanke och medmänsklighet –
Daniel Alm (Stora tältet) 

Älska Norrland Äldste –  (kapellet)

14.00 – 15.00
UPL 
Gäst: Ulrica Stigberg  (UPL -tältet)

                                          

15.30-16.30 Seminarier

Älska församlingen för nästa generations skull
– Mattias Sennehed (Stora tältet)

YA QandA – med Lina Stav och David Willgren
moderator: Frida Nyberg (kapellet)

15.30
Barnmöten i fyra tält:

– Knyte, upp till 2 år
– Knatte, 3-5 år
– Kidz, 6-8 år
– Keepers, 9-12 år

                                          

18:30
Kvällsmöte  – 
Mika Yrjölä, Samuel Hector

22:00
Nattmöte – 
Mattias Sennehed, Team Linder

Självbehärskning & Tålamod

9.00
Bön
(Kapellet)

10.30 
Tillsammans inför Gud 
(Alla börjar i stora tältet, Norrlandsteamet)

Stora tältet – Bibelstudium –  Lina Stav
UPL – Hanna-Maria Holmefur
Barnens Lappis – Barnmöte för alla

                                          

14.00-15.00 Seminarier

Mitt ibland oss – om pornografi 
Ulrica Stigberg – (Stora tältet)

14.00 – 15.00
UPL 
Gäst:  (UPL -tältet)

                                          

15.30-16.30 Seminarier

Att kämpa för att nå sitt mål – Pär Hånberg (Stora tältet) 

YA Eftersnack – med Ulrica Stigberg  (kapellet)

15.30
Barnmöten i fyra tält:

– Knyte, upp till 2 år
– Knatte, 3-5 år
– Kidz, 6-8 år
– Keepers, 9-12 år

                                          

18:30
Kvällsmöte  –
Lina Stav, Team Linder

22:00
Nattmöte – 
Mika Yrjölä, Team Linder

Glädje

9.00
Bön
(Kapellet)

11.00 
Finalgudstjänst –
Norrlandsteamet, Barnens Lappis

Här hittar du hela programmet
i PDF-format som programblad från och med 
1 Maj 2019

Programmet uppdateras löpande under våren och förändringar kan förekomma